Co {naprawdę} zyskujesz żyjąc w bałaganie? 5 korzyści dla Ciebie.

with Brak komentarzy

 

W Twoim domu jest za dużo rzeczy? Tłumaczysz sobie, że jesteś „bałaganiarą”? Że to po prostu twórczy nieład, albo że tak właśnie lepiej Ci się żyje?

Przyczyna może być całkiem inna.

 

Bałagan jest nagromadzeniem rzeczy, które:

  • nie pokazują kim jesteś teraz (są „przeterminowane”, należą do przeszłości),
  • nie ułatwiają Ci życia (są popsute, uszkodzone, nie działają),
  • sprawiają, że czujesz się źle (przywołują przykre wspomnienia, wzbudzają poczucie winy itp.).
Bałagan zajmuje przestrzeń, którą mogłabyś poświęcić na coś innego i odbiera Ci energię. Click To Tweet

Co więc sprawia, że tak trudno jest Ci uporać się z nadmiarem, nieporządkiem, chaosem?
Jakie korzyści daje Ci życie w bałaganie?

 

Korzyść {1} Pozostajesz w strefie komfortu.

Często powtarzam, że zmiany w fizycznej przestrzeni są najłatwiejszym początkiem zmian w życiu. Kreują momentum, rozkręcają motywację i są czytelnym sygnałem dla mózgu, że nadchodzi nowe.

Jeśli więc ciągle nie potrafisz uporać się z bałaganem, być może nie jesteś gotowa na „nowy porządek rzeczy”. Wolisz otaczać się rzeczami, które znasz i do których jesteś przyzwyczajona.

W takim otoczeniu czujesz się bezpiecznie. Nawet jeśli coś w nim nie działa, albo nie jest Ci wygodnie, jest Ci to bardziej na rękę niż podjęcie wysiłku i uporządkowanie przestrzeni.

Co więcej, do bałaganu też potrafimy się przyzwyczaić. Opanowałaś już sztukę zgrabnego przeciskania się przez drwi blokowane stertą butów w przedpokoju? Potrafisz przemykać z lekkością pomiędzy stertami przeczytanych gazet i czasopism? Wiesz jak sprytnie upchnąć niepotrzebne ciuchy pod łóżkiem (i to  w pięknych nowych pudłach)?

Pytanie dla Ciebie:

Ile ten komfort kosztuje Cię energii? Ile przestrzeni? Ile miejsca w Twoim domu (i życiu)?

 

Korzyść {2} Odkładasz podjęcie decyzji

Zmiana wiąże się z podjęciem ryzyka. Być może nie jesteś na nie gotowa, a być może nawet go nie oceniasz. Wolisz nie zbliżać się do tematu, nie zastanawiać się nad potencjalnymi stratami. Ale przy okazji nie myślisz też o potencjalnych korzyściach.  

Wolisz mieszkać z łazienką odziedziczoną po poprzednich właścicielach? Nie lubisz żółtych kafli na ścianach, więc niespecjalnie też przejmujesz się porządkiem  w łazience? Boisz się kosztów remontu, bałaganu, zamieszania?

A czy pomyślałaś, że po remoncie wzrośnie wartość Twojej nieruchomości i łatwiej będzie Ci ją sprzedać? Może nie myślisz jeszcze o sprzedaży, ale czy nie lepiej zainwestować w nową łazienkę teraz i móc się nią nacieszyć? W nowej, pięknej łazience łatwiej Ci będzie utrzymać porządek i chętniej o nią zadbasz.

Zadanie dla Ciebie:

Spisz na kartce papieru wszystkie „zagrożenia” związane ze zmianą i wszystkie korzyści jakie dzięki niej zyskasz. 

 

Korzyść {3} Masz czas, aby pożegnać przeszłość.

Doświadczyłaś straty, rozstania, pożegnania?
Zakończyłaś niedawno trudny związek i nie potrafisz się „pozbyć” rzeczy, które przypominają Ci o byłym partnerze?

Daj sobie czas na przeżycie „żałoby”. Pożegnaj się z tym, co już się zakończyło. Jeśli to potrzebne, wybacz drugiej osobie, a przede wszystkim sobie. Bez tego nie ruszysz z miejsca.

Zastanów się czy rzeczy, które wokół siebie gromadzisz wprawiają Cię w pozytywny nastrój. Co pomaga Ci uporać się ze stratą, a co przypomina Ci o sprawach, którym czas pozwolić odejść?

Zadanie dla Ciebie:

Kiedy będziesz gotowa, zrób mały krok do przodu. Potraktuj to jak rytuał rozpoczęcia- wybierz jedną rzecz, która pięknie Ci się kojarzy z przeszłością i która chcesz zachować (o ile w ogóle taka jest) i jedną, z którą zdecydowanie czas się pożegnać. 

 

Korzyść {4} Bałagan jest Twoim usprawiedliwieniem.

Jeśli trudno Ci zabrać się za porządki w domu, mimo że bałagan Ci doskwiera, zabiera przestrzeń, może to oznaczać, że w dalszym ciągu daje Ci więcej korzyści niż porządek. 

Co to znaczy? Bałagan jest dla Ciebie świetną wymówką, żeby:

  • nie zapraszać gości (bo nie masz ich gdzie ugościć),
  • nie zbierać się za pracę (bo nie masz gdzie położyć laptopa),
  • nie gotować (bo nie masz miejsca na blacie w kuchni).

Zadanie dla Ciebie:

Bałagan pozwala mi nie {……………………………..} tutaj wpisz swoją wymówkę.  

 

Korzyść {5} Dajesz sobie przyzwolenie na więcej.

Na więcej bałaganu, oczywiście! Czy wiesz, że bałagan przyciąga bałagan? Wystarczy, że położysz na biurku jeden list, którego nie chciało Ci się otworzyć od razu po wyjęciu ze skrzynki a z łatwością odłożysz tam kolejny dokument, notatkę, „sprawę na później”. Każda z tych rzeczy będzie Ci podświadome przypominać, że masz coś do załatwienia. Poczujesz irytację, ale nie bardzo będziesz wiedziała dlaczego.

Dokładnie tak samo działa na Ciebie wypełniona po brzegi szafa. Przecież kolejna sukienka niewiele już tutaj zmieni. Bałagan już i tak jest, po co się przejmować. Skoro już raz „zgrzeszyłam”, to mogę więcej.

Wskazówka dla Ciebie:

Zanim zaprosisz do domu kolejną rzecz, zastanów się jakie 3 inne mogą Twój dom opuścić. 

 

Które z tych korzyści dotyczą Ciebie?
Masz ochotę uporządkować swój dom na wiosnę
i zaprosić do niego nową energię?

Dołącz do bezpłatnego wyzwania i już teraz pobierz prezent „21 wiosennych kroków do porządku”.

 

 

Zdjęcie: Pexels