Jak {intymnie} urządzić sypialnię. Razem i w pojedynkę.

with 18 komentarzy

Czy w twoim domu jest miejsce na intymność?
Na prawdziwą bliskość w związku?
Albo na nową relację, którą jesteś gotowa stworzyć?

Gdzie w twoim domu “mieszka bliskość”? Jak zrobić dla niej miejsce?

 

Nasz dom to miejsce w którym budujemy relacje.

Z innymi- współdomownikami, rodziną, przyjaciółmi, gośćmi.
Ale też ze sobą.

Przy stole rozmawiamy i budujemy zażyłość, na kanapie odpoczywamy, relaksujemy się, w kuchni “wzajemnie się karmimy”, w łazience oczyszczamy swoje ciało po kolejnym dniu, w domowym biurze- gabinecie budujemy stabilizację i dobrobyt swój albo wspólny.

Relacje budujesz w całym domu, bo jeśli nie zadbasz o nie przy stole, w kuchni, w salonie to trudno Ci będzie zadbać o bliskość w sypialni. To tutaj budujemy intymność- wyciszenie i prawdziwy kontakt- w relacji z partnerem i z samym sobą.

Żeby tak się stało, sypialnia powinna być “sanktuarium” jej właścicieli.
To miejsce, do którego nie zapraszamy wszystkich.
Miejsce dla naszego związku, albo pielęgnowania relacji ze sobą.

 

Sypialnia to miejsce budowania intymności- w relacji i w kontakcie z samym sobą. Click To Tweet

 

Jak zadbać o intymność w sypialni?

 

Sypialnia dba o twoją intymność. Powinna być azylem, domowym sanktuarium, miejscem gdzie odpoczywasz i regenerujesz się. To tutaj żegnasz dzień, dziękujesz za nowe doświadczenia i odzyskujesz siły, aby zacząć od nowa.

Jeśli jesteś w związku, twoja sypialnia mówi wiele o bliskości między wami, o partnerstwie i równowadze.

Jeśli jesteś sama, twoja sypialnia pokazuje czy jesteś gotowa na nową miłość i przyjęcie jej pod swój dach.

 

Urządzamy sypialnię dla dwojga

Sypialnia reprezentuje oboje partnerów.
Powinna być zbilansowana, co oznacza że potrzeby obojga są brane pod uwagę w takim samym stopniu.

 

 • {♥} zadbaj o to, by dostęp do obu stron łóżka był równie łatwy- dla Ciebie i twojego partnera;
 • {♥} obie strony łóżka powinny być symetryczne- to znaczy, że każde z Was powinno mieć do dyspozycji stolik nocny i lampę np. do czytania; nie znaczy to, że oba stoliki i obie lampy muszą być identyczne :) chodzi o to, aby żadne z was nie czuło, że śpi po “gorszej” stronie;
 • {♥} unikaj nieparzystych przedmiotów np. pojedynczych ozdobnych poduszek; zamiast jednego obrazu lepiej powiesić na łóżkiem dwa; jedynka w sypialni to nie jest dobra liczba!
 • {♥} jeśli masz w sypialni lustro, niech nie wisi naprzeciw łóżka- jeśli tak jest, zapraszasz do sypialni trzecią osobę, a nie o to
  Ci chodzi ;)
 • {♥} nie wieszaj w sypialni fotografii osób których nie znasz; lepiej zastąpić je waszymi wspólnymi zdjęciami;
 • {♥} “wyprowadź” z sypialni sprzęt elektroniczny- telewizor, telefony, tablet.

I jeszcze jedno- zadbajcie o to miejsce wspólnie- tak jak o cały swój dom. Zdecydujcie o tym, jaki w jakim klimacie i kolorze chcecie urządzić waszą wspólna przestrzeń. Tego “wzoru” trzymajcie się też w sypialni.

 

Mieszkam sama, ale chcę być w wartościowym związku

Twoja sypialnia pokazuje jak chcesz być traktowana.
Jeśli mieszkasz sama- sprawdź co pokazuje twoja sypialnia. Jaki wysyłasz nieświadomy komunikat np. śpiąc na pojedynczym łóżku, albo traktując swoją to miejsce jak magazyn niepotrzebnych rzeczy?

 

 • {♥} zaaranżuj sypialnię tak, jakbyś urządzała ja dla dwojga- kup podwójne łóżko z solidnym zagłówkiem;
 • {♥} zadbaj o symetrię- ustaw po obu stronach łóżka stoliki nocne i co wieczór zapalaj ustawione na nich lampki ;)
 • {♥} ustaw łóżko tak, abyś czuła się w nim bezpiecznie- zagłówek łóżka przylega do ściany, a ty leżąc w łóżku widzisz wejście i (jeśli to możliwe) widok za oknem;
 • {♥} zadbaj, aby na łóżku nie było zbyt wielu poduszek- sprawia wtedy wrażenie “niedostępnego”;
 • {♥} postaw w sypialni doniczki z kwiatami albo piękny bukiet;
 • {♥} wprowadź przedmioty w kolorze czerwonym lub różowym- świeczki, świeczniki, kwiaty;
 • {♥} zrób porządek pod łóżkiem- najlepiej, żeby ta przestrzeń pozostała pusta.

 

Najważniejsze jest jednak, żebyś zrobiła miejsce na nowy związek. W twoim domu i sypialni nie powinno być rzeczy, które przypominają Ci o zakończonym związku. Oczyść przestrzeń i zrób miejsce na nowe. Oddaj niepotrzebne rzeczy byłemu partnerowi, wyrzuć, a jeśli jest coś, co wprawia cię w dobry nastrój i przywołuje miłe wspomnienia- schowaj tą jedna rzecz na pamiątkę. Kiedy już uporasz się z przeszłością, kup sobie prezent- na nowy początek np. piękną pościel ;)

 

Ile intymności zapewnia twoja sypialnia?
Jakie możesz wprowadzić w niej zmiany?
Co możesz zrobić jeszcze dziś? :)

 

Ps. Jeśli chcesz zadbać o swoją intymną relację z partnerem, koniecznie zajrzyj na stronę PolakPotrafi.pl i wesprzyj projekt Jupitajnia SEKS.

Jupitajnia SEKS jest karcianą, rozwojową grą dla par, której głównym celem jest wzmocnienie bliskości między partnerami oraz poprawa komunikacji. Grając w Jupitajnię SEKS rozwijasz wartościową, partnerską relację ze swoją Drugą Połową. Każda rozgrywka to poznanie na nowo swojego partnera i… siebie!

Wspierając projekt masz szansę wybrać interesujące Cię nagrody- jedną z nich jest: “Zaproś miłość do swojej sypialni” ebook z ćwiczeniami + 30 minutowa e-sesja coachingową ze mną.

 

 • Ależ mi wpis teraz podpasował! Wczoraj robiłam przemeblowanie we własnej sypialni – i właśnie odwróciłam łózko bokiem do lustra ;)

 • Z tego wynika, że mam sypialnie idealną! :D

 • Zaintrygował mnie szczególnie motyw łóżka singielki – to bardzo ciekawe, że powinno się zwrócić uwagę na aż tak wiele szczegółów.

  Nasze małżeńskie łoże niestety standardów nie spełnia, bo śpimy na wersalce rozkładanej pod ścianą ;)

 • A ja kocham swoją sypialnie :)

 • Difriperi.pl

  Często trudno jest dojść do porozumienia z partnerem ;/

  • Najtrudniej kiedy nie rozmawiamy, albo rozmawiamy w emocjach. A to dotyczy wszystkich sfer życia…nie tylko intymności i sypialni ;)

 • Super rady, ale do dużej sypialni…niestety nie w każdym pomieszczeniu każdy moze miec dobry dostep do lozka

  • I tu Cię zaskoczę @disqus_oVwzJGzbrO:disqus …na sypialnię powinno się wybierać najmniejsze pomieszczenie- to znaczy takie, do którego da się wstawić łóżko i szafę. Czasami takie właśnie pomieszczenia sa lepiej ustawne niż większe :) Ale jeśli i łóżko ze stolikami się nie mieści, to już jest naprawdę mała sypialnia…albo za duże łóżko ;)

 • Długo nie mogłam dojść z mężem do porozumienia na temat tv w sypialni. Ja nie chciałam, on tak. Po długi debatach wyszło na moje i bardzo się z tego ciesze ;)

 • No proszę, nawet trzeba uważać ile poduszek dajemy w domu ;)

 • Czyli lustro obok nie jest tak zle, jak lustro stojace na przeciwko lozka? Niestety musialabym wymienic wszystkie drzwi od szafy, akurat mam z lustrami. Poza tym moja sypialnia to ostoja i azyl. Staram sie wygonic z niej elektronike, chociaz nie zawsze mi wychodzi :)

  • Jeśli sypialnia jest oazą to znaczy, że spełnia swoją rolę 😊 Zmiany są potrzebne kiedy przestrzeń nie działa na naszą korzyść. A lustra obok zdecydowanie lepsze miż naprzeciwko 😉